• Start Here
  • About
    • Companies I Work With
  • Privacy Policy
  • Contact Us

Juggling Real Food and Real Life

Real Food. Real Life. Real Fun.

  • Home
  • Real Food Recipes and More!
    • Easy Real Food Recipes Index
    • Plan Your Meals
    • Real Food Tips and Tricks
    • Kids In The Kitchen
    • Pantry Essentials
  • The Real Food Experience Challenge
  • Shop
    • Coupons and Special Deals
    • Retail Deals
    • Flirty Aprons
  • Real Life
    • Freedom From Clutter in 40 Days
  • School Lunches
    • Lunch Box Resources
    • Favorite School Lunch Supplies
  • Positive Sports Parenting

Real Food

10 Tips for Saving Money at the Grocery Store

Whenever I bring up the subject of real food, folks seem to assume that I have a lot of money.  I often hear, “I can’t afford to eat healthy.”  While it may be true that real food is more expensive than the dollar menu, there are certainly ways you can budget for real food.  I didn’t decide one day that I was going to eat healthy real food and then the next day wake up and win the lottery.  I have lots of expenses like you do.  My oldest son is attending college and for some reason his three siblings still want to eat.  Crazy, right?
10-Tips-To-Save-Money-At-The-Grocery-Store
I have two kids at home that love their meat and one that prefers to eat a primarily vegetarian diet. I need to prepare lunches that travel well and quick dinners so we can get on to our nightly activities. Planning and shopping is a challenge, but I stick with it. My family is worth the extra work.

Here are 10 tips that we use to stay within our budget.

1.  Make a list.  This is a big one for me.  Without the list, I will buy all kinds of things that look delicious and I don’t really need.  This goes hand-in-hand with sticking to my meal plan.  It makes no sense to buy a bunch of fresh produce that I don’t have a plan for.  Waste is a real budget breaker.

2.  Keep an accurate inventory.  I was laughing about this with my neighbor while we were at the school bus stop the other day.  There really is no point in buying more peanut butter when you have three jars in the cabinet already. Buying staples is expensive.  Don’t do it over and over.


3.  Use your crock and buy cheaper cuts of meat.
Cooking meat in a crock all day really tenderizes it.  There is no need to buy expensive cuts of beef when you are cooking it all day.  Your cheaper cuts of meat will be fall-apart tender when cooked in your favorite crock pot recipe.  This is the crock that I use.  It is available at Amazon through my affiliate here.

 

 

Crock-pot

4.  Don’t buy pre-cut veggies.  I find this really tempting and will buy pre-cut veggies in a pinch to save time, but on a regular basis it is a waste of money.  I find that the pre-cut seem a bit older than when I buy my vegetables and cut them myself.  Sure, it takes more time, but it sure does save money and the quality is usually better.

5.  Grate your own cheese.  I like to grate cheese myself for a variety of reasons.  In addition to saving money, I can choose from a greater variety of cheeses when I grate it myself.  I also avoid that powdery white stuff they put into grated cheese to avoid it sticking together.  I just don’t like that stuff!  To make things easier, buy a big block of cheese and grate it in your food processor.  Store in an air-tight container or bag.

6.  Buy fruit and veggies in season.  Fruits and vegetables are usually less expensive in season.  If you follow your local growing schedule you will save a good bit of money.

7.  Grow a garden.  Here in the US, it is pretty cold.  Most of us are not able to grow a garden right now.  However, some items can be grown indoors.  I can sure save a ton of money just by growing basil indoors.  Check out this post from Karen over at To Work With My Hands on how to grow basil indoors.  The more we can preserve from the fall harvest, the less we will pay throughout the year.  It sure is nice to grab a jar of tomato juice from the shelf instead of running to the store.

 

canning-jars-multiple

8.  Buy in bulk.  Not every store offers bulk foods, but if you can find a store that does, you will usually save money.  I like to buy raisins, oats, nuts, flour, and a variety of other items in bulk.

9.  Make your own goodies.  Packaged foods are expensive.  If you can make your own cookies and snack foods, you will save quite a bit on your grocery budget.

10.  Pack snacks for on the go.  Again……….packaged foods are expensive.  I like to make my own trail mix and package it for a quick grab and go snack.  We also pack raisins, cut veggies, cheese, and all sorts of other snacks.  The kids love that they have choices and that they can grab a snack whenever they are hungry.  I like that I save money.

Real Food can be expensive, but these are a few tips to help you stick to your budget and still be able to provide healthy foods for your family.  It is possible!  Even…….with a busy schedule.

What tips would you share on saving money at the grocery store?  Do you meal plan?  Are you a coupon shopper?

I promise to keep bringing you the best and most accurate information on nutrition I can find……….and hopefully with a little bit of humor along the way as well. You can find lots of great information on this blog (check out the tabs above and the archives). Make sure to subscribe by email so you don’t miss anything. You can also find lots of great tips, tricks, advice, and fun on my Facebook page and my other social media. Please join us and share us with your friends!

 


6 Comments

« Health Benefits of Real Food – Heart Health
The Real Food Experience 2015 »

Comments

  1. Kaitlyn says

    November 17, 2016 at 1:32 pm

    These are great money saving tips! I like your tip about knowing your inventory. I’m bad about buying too many staples if they’re on sale or picking up another just in-case.

    Reply
    • Christina says

      November 17, 2016 at 4:46 pm

      I think we are all suckers for a good sale!

      Reply
  2. Valenica Abbott says

    January 10, 2019 at 4:10 am

    These are such great tips! My biggest tip is to not shop with men 😛 Whenever I shop with Alan we spend a gazillion times more because he wants ALL THE THINGS haha!

    Reply
    • Christina says

      January 10, 2019 at 9:07 am

      Thanks Valencia! Your tip is hilarious.

      Reply
  3. artdubai says

    June 19, 2019 at 6:44 am

    Hi CHRISTINA
    Money saving on food and grocery is a great topic and you mentioned awesome and good ideas.
    Make a Grocery List
    This is almost a given but making a list if the easiest way to see what you need and estimate how much it should cost.

    Thanks and keep sharing

    Reply
  4. Zandra Hernandez says

    April 5, 2021 at 2:05 pm

    Many times the store brand items are exactly the same as the branded item. Made and packed on the same production lines. Just labeled differently.

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badgeShow more posts

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

logo
Food Advertisements by

Welcome!

Too much to do and too little time? I'm here to help you get real food to the table and keep your sanity.

Let me help you find what you are looking for.

Make a positive change in your life!

 

Kids In The Kitchen

Love With Food

40% off Deluxe - 300x250

SPONSORS

logo
Food Advertisements by

Get Your Mighty Fix!

Learn More About the MightyFix One Simple Change Each Month

Get Flirty in the Kitchen

Latest from our Instagram

[instagram-feed]

logo
Food Advertisements by

YOU MIGHT ALSO LIKE

10 Simple Ways to Eat Healthier This Year

Easy Last Minute Appetizers for Christmas Eve

3 Favorite Burger Recipes

Cave Tools Inside Out Cheeseburgers

Skylar Rae Cherries Super Summer Salad

Want more? Check out the archives.

Copyright © 2025 · Divine theme by Restored 316

Copyright © 2025 · Divine Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in